Koncert 11 lipca 2021

Mozart kameralnie

Zapraszamy do galerii zdjęć

Wykonawcy:

Agnieszka Kurowska-Janecka – sopran
Marzanna Rudnicka – sopran
Bogdan Kraski – klarnet
Kwartet Primo Incontro:
Małgorzata Zalewska – I skrzypce
Jolanta Bartnik – II skrzypce
Małgorzata Jamiołkowska – altówka
Dorota Smolińska – wiolonczela

Prowadzenie koncertu: Maciej Weryński

W programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart
Prenderò quel brunettino – duet Fiordiligi-Dorabella z II aktu Cosi fan tutte
In uomini in soldati – aria Despiny z I aktu Cosi fan tutte (Marzanna Rudnicka)
Ah scostati! Smanie implacabili – aria Dorabelii z I aktu Cosi fan tutte (Agnieszka Kurowska-Janecka)
Via resti servita – duet Marcelina-Susanna z I aktu Le nozze di Figaro

Kwintet klarnetowy A-dur KV 581

Bester Jüngling – aria Mademoiselle Silberklang z Der Schauspieldirektor (Marzanna Rudnicka)
Vedrai carino – aria Zerliny z II aktu Don Giovanni (Agnieszka Kurowska-Janecka)
Deh vieni, non tardar – aria Susanny z IV aktu Le nozze di Figaro (Marzanna Rudnicka)
Vado, ma dove? O Dei! – aria koncertowa KV 583 (Agnieszka Kurowska-Janecka)
Sull’aria – duet Contessa-Susanna z III aktu Le nozze di Figaro

***

Agnieszka Kurowska-Janecka Absolwentka Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Warszawie. Laureatka konkursów wokalnych: im. J.Kiepury (1986), K. Szymanowskiego (1987), A. Didura (1989). Ma w repertuarze ponad 40 pierwszoplanowych ról operowych, w tym 18 mozartowskich, a także partie oratoryjne od baroku do współczesnych oraz pieśni. Brała udział w Festiwalach Mozartowskich w Warszawie, Madrycie, El Escorial, Roubaix, Pradze, Sewilli, Cordobie, Alicante, Santiago de Compostela, w Dresdner Musicfestspiele, Festival de Opera de la Coruńa, Klangbogen Wien, Carinthischer Sommer Villach, Vratislavia Cantans. Koncertowała w większości krajów Europy oraz w Izraelu, Japonii, Libanie i Indiach. W latach 1984-2009 była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracowała z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Bałtycką. W 1987 zagrała rolę Fiordiligi w filmowej wersji opery Cosí fan tuttew reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego. W 1997 r. wystąpiła w filmie Krzysztofa Zanussiego ,,Ostatni Krąg”. Ma w dorobku 10 płyt CD oraz nagrania dla telewizji i radia. W latach 2008-2018 była pracownikiem naukowym Katedry Audiologii i Foniatrii na UMFC. W 2017 r. obroniła doktorat i od 2019 pracuje w Katedrze Wokalistyki na Wydziale Wokalno-Aktorskim tejże uczelni na stanowisku adiunkta. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi RP i odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od roku 2008 jest kierownikiem artystycznym Falenickich Koncertów Letnich, a od 2012 – prezesem Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego.

Marzanna Rudnicka Po ukończeniu studiów na Akademii Muzycznej w Warszawie doskonaliła umiejętności wokalne pod kierunkiem Bogny Sokorskiej, uzyskała także stypendium Ministra Kultury i Sztuki na dalsze studia w Konserwatorium Królewskim w Brukseli. Zadebiutowała w 1988 r. w Uprowadzeniu z seraju W. A. Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej i od tego roku jest solistką tego teatru. W 1989 r. zajęła III miejsce i otrzymała wyróżnienie specjalne dla głosu koloraturowego na konkursie im. Ady Sari w Łodzi. Zaśpiewała ponad 40 partii, głównie w operach Mozarta i Rossiniego, a także w operach barokowych. Współpracowała z Teatrem Muzycznym „Roma” i Teatrem Wielkim w Warszawie. Brała udział w wielu Festiwalach Mozartowskich, m. in. w Madrycie, Villach, Wiedniu, Vezelay. Koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Izraelu, Libanie, Omanie. W swojej karierze artystycznej współpracowała z Alberto Zedda, Davidem Machado, Jose Maria Florencio, Krzesimirem Dębskim, Jackiem Kasprzykiem, Pierre Cao, Rubenem Silva, Maciejem Wojtyszko, Andrzejem Strzeleckim, Ryszardem Perytem i innymi znakomitymi dyrygentami i reżyserami. Dokonała nagrań płytowych, m. in. Symfonii na sopran, chór i orkiestrę Nihil Homine Mirabilius Krzesimira Dębskiego, oraz wielu nagrań muzyki filmowej. W 2005 r. została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2019 r. uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, a w 2020 objęła stanowisko adiunkta w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Bogdan Kraski – absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej. Od wielu lat związany z orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, obecnie jako muzyk solista. Współpracuje z czołowymi polskimi orkiestrami i zespołami kameralnymi. Założyciel kwartetu klarnetowego „Poco leggero”. Urodzony w rodzinie, w której tradycje gry na instrumentach dętych sięgają 4 pokoleń, ma również rozległe i wszechstronne zainteresowania pozamuzyczne. Motocyklista, miłośnik starych pojazdów, mechanik, konstruktor, podróżnik, kucharz, pirotechnik, ogrodnik i przyszły mistrz biegów narciarskich.

Kwartet Primo Incontro tworzą znakomici muzycy Polskiej Opery Królewskiej. Repertuar zespołu to dzieła od baroku do współczesności, miniatury kameralne, muzyka filmowa, operetkowa, taneczna oraz z pogranicza jazzu i bluesa. Kwartet współpracuje z różnymi instrumentalistami, w zależności od potrzeb repertuarowych powiększając zespół o kontrabas, klarnet, obój, saksofon, mandolinę, fortepian lub organy. Uczestniczy w akcjach charytatywnych na rzecz dzieci, propaguje muzykę klasyczną wśród najmłodszych słuchaczy.

„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„

Koncert dedykujemy Warszawskiej Spółdzielni Handlowej Fala – wieloletniemu sponsorowi Falenickich Koncertów Letnich i Wawerskiej Parady Niepodległości.
Rzeczowe i finansowe wsparcie WSH Fala stanowi nieoceniony wkład w organizację i oprawę tych wydarzeń.
Serdecznie dziękujemy!