Koncert 25 lipca 2021

Zapraszamy do galerii zdjęć

Koncert Chopinowski

Julia Łozowskafortepian

W programie:

Fryderyk Chopin:

Nokturn H-dur op. 9 nr 3

Ballada g-moll op. 23

Mazurki op. 30:

nr 1 c-moll
nr 2 h-moll
nr 3 Des-dur
nr 4 cis-moll

Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur  op. 22

Prowadzenie koncertu: Lesław Kołakowski

~~~~~~~~~~

Julia Łozowska

Studiuje w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just na UMFC w Warszawie oraz (w ramach programu Erasmus+) w klasie prof. Arie Vardiego w Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanowerze.

W 2020 r. została półfinalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a obecnie została zakwalifikowana do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Już w dzieciństwie zdobywała nagrody w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m. in. w Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich (Kraków, 2014), Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci (Jelenia Góra, 2014), za wyjątkowe wykonanie utworu J.S. Bacha w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Pianistów (Suwałki, 2015), Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (Chiny, 2016), Międzynarodowych Konkursach Chopinowskich w Narvie (Estonia) i Budapeszcie (2018), Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA (Kraków, 2018), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ville de Gagny (Francja, 2019). Jest półfinalistką IV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Azja-Pacyfik (Korea Południowa, 2018) oraz XI Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” (Bydgoszcz, 2017).

Koncertowała m. in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej, Dolnośląskiej, Filharmonii „Sinfonia Baltica”, NOSPR w Katowicach, Studio PR im. W.  Lutosławskiego, Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, na Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku w Łańcucie, w salach koncertowych UMFC i Akademii Muzycznych w Katowicach i Bydgoszczy. Występowała z recitalami w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. W 2018 r. wystąpiła jako najmłodsza pianistka podczas Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Wystąpiła także w Pałacu Prezydenckim dla Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy i Pani Wiceprezydentowej USA Karen Pence. W ostatnim sezonie brała udział w wielu projektach muzycznych realizowanych w Internecie.

Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Centrum Edukacji Artystycznej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2019 r. otrzymała Główną Nagrodę Stypendium Artystycznego Fundacji Sinfonia Varsovia, a w 2021 r. została objęta Indywidualnym Programem Opieki Artystycznej przez Fundację Fabryki Norblina.

~~~~~~~~

Muzyka Fryderyka Chopina, zwłaszcza polonezy i mazurki, traktowane była jak synonim polskości, odwoływano się do niej w momentach o specjalnej wymowie patriotycznej. Ignacy Jan Paderewski powiedział w setną rocznicę urodzin Chopina:

Zabraniano nam Słowackiego, Krasińskiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń […].

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się w roku 1927. Jego organizatorem było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, a protektorat objął Prezydent RP Ignacy Mościcki. Udział wzięło 26 pianistów z 8 krajów. Zwycięzcą został Lew Oborin a wśród wyróżnionych znalazł się Dymitr Szostakowicz, który jako pierwszy pianista miał w repertuarze wszystkie utwory Chopina z orkiestrą.

Do XVIII edycji Konkursu w 2020 r. zgłosiło się ponad 500 pianistów. Ostatecznie do eliminacji przystąpiło 152 uczestników z 29 krajów.

Konkurs Chopinowski utwierdza nas o ponadczasowości muzyki genialnego polskiego kompozytora, jest od samego początku czymś daleko więcej, niż jedynie turniejem muzycznym na najwyższym poziomie. […] skupia uwagę nie tylko międzynarodowego środowiska muzycznego i melomanów, ale także tych, którzy na co dzień z muzyką klasyczną niewiele mają styczności. W Polsce jest swego rodzaju świętem narodowym, tematem z przysłowiowych pierwszych stron gazet; w skali świata jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych. […] Obok olbrzymiej roli jaką pełni już od ponad 90 lat w popularyzacji muzyki Chopina, odkrywa największe talenty pianistyczne zapewniając młodym muzykom najskuteczniejszy start w międzynarodowej karierze.

W Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zasiądą wybitni artyści, autorytety, znakomici pedagodzy. Wybiorą tych, którzy przez kolejne dziesięciolecia będą współtworzyć kształt muzycznego świata. Bo o muzykę chodzi tu przede wszystkim: o jej wartość, piękno i to, co wnosi w życie nas wszystkich. […]

https://chopin2020.pl/

~~~~~~~~

Projekt Falenickie Koncerty Letnie realizowany jest ze środków Dzielnicy Wawer we współpracy z Wawerskim Centrum Kultury Filia Falenica.

~~~~~~~~

Sponsorem dzisiejszego koncertu jest firma
Fortepiano Otwock,
oferująca sprzedaż, wynajem, naprawy i transport pianin i fortepianów.

https://www.facebook.com/fortepianootwock/