Koncert 9 września 2018

Jan Maklakiewicz: Msza Polska

Zapraszamy do galerii zdjęć

Chór Sursum Corda z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie
dyrygent: Emilia Melon

chór Via Musica z Sanktuarium Św. Teresy w Otwocku
dyrygent: Sławomir Łobaczewski

Anna Łukaszewska – organy

„Mszę Polską na sopran (lub tenor) solo, czterogłosowy chór mieszany i organy, Jan Maklakiewicz komponował w styczniu i lutym 1944 roku. (…) Miała ona przynieść Polakom duchowe pokrzepienie i wiarę w rychłe wyzwolenie Polski. Pragnienie to zadecydowało, że kompozytor sięgnął po tekst mszalny w języku ojczystym. (…) Wykorzystany w niej tekst Marii Heleny Szpyrkówny ma charakter refleksyjny i uduchowiony, zawiera liczne akcenty patriotyczne, a jego motyw przewodni stanowi modlitwa o pokój. (…) Msza Polska jest utworem o głębokiej wymowie emocjonalnej i zdecydowanie polskim charakterze. Cechuje ją późnoromantyczna stylistyka, bogactwo środków harmonicznych, gęsta faktura partii organowej i pełne brzmienie chóru. Tylko w nielicznych fragmentach czterogłosowy układ chóralny zastąpiony został śpiewem unisono, bądź solowym.”

Maria Wacholc

Chór Bazyliki Świętego Krzyża Sursum Corda powstał ponad 150 lat temu i jest najstarszym warszawskim chórem kościelnym.  Gazeta Warszawska z dnia 2.XI 1866 r. donosiła:

„Wczoraj w kościele Ś-go Krzyża, nowo zawiązany chór (…) wykonał po raz pierwszy na sumie mszę Krogulskiego. Odtąd w każdą Niedzielę i Święta, wykonywać będzie pienia religijne”.

Od tamtego dnia chór Sursum Corda towarzyszy najważniejszym wydarzeniom historycznym i religijnym parafii. Chór miał zaszczyt śpiewać dla Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Jego pielgrzymek do Ojczyzny, a także dwukrotnie w Rzymie. Chórem Bazyliki Św. Krzyża kierowali znani kompozytorzy i muzycy, m.in. Jan Maklakiewicz i Feliks Rączkowski. W 1976 r. dyrygentem chóru został Stanisław Kuczewski, który pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez 28 lat. Z jego inicjatywy w Bazylice Św. Krzyża co roku odbywają się koncerty pasyjne, w których uczestniczą kościelne chóry z Warszawy i okolic. Od 2004 r. dyrygentem chóru jest Emilia Melon. Chór Sursum Corda kontynuuje swoją długoletnią tradycję. Bierze udział we mszach świętych transmitowanych przez Polskie Radio oraz we wszystkich ważnych uroczystościach parafii. Koncertuje z powodzeniem również poza parafią.

Emilia Melon ukończyła klasę skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie Dyrygenturę Chóralną pod kierunkiem prof. Katarzyny Sokołowskiej w warszawskiej Akademii Muzycznej. Jako skrzypaczka występowała w kraju i za granicą, współpracując z chórem przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach oraz z trio Tadeusza Melona.

Chór Via Musica, założony w 1997 roku, ma siedzibę w parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku – Świdrze. Zespół działa przede wszystkim w macierzystej parafii, tworząc oprawę muzyczną mszy i uroczystości religijnych. Koncertuje w kościołach, bierze udział w przeglądach i konkursach chórów oraz wydarzeniach patriotycznych. Występował w awangardowych oratoriach Jarosława Pijarowskiego z udziałem m. in. Józefa Skrzeka, Jorgosa Skoliasa i muzyków rockowych. W 2016 r. pojawiał się w programach TV Polsat „Wysokie C”.
Repertuar chóru obejmuje przede wszystkim muzykę sakralną różnych epok, od średniowiecza po współczesne kompozycje i aranżacje. Członkowie zespołu są mieszkańcami Józefowa, Otwocka i Falenicy, amatorami, których pasją jest śpiew i muzyka. Jak wskazuje nazwa chóru, Via Musica – Muzyczna Droga – muzyka jest dla nich drogą wypełniania chrześcijańskiego powołania.

Sławomir Łobaczewski – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, wokalista, instrumentalista kompozytor i pedagog. Śpiewa w zespole Il Canto, współpracuje z Filharmonią Narodową i Warszawską Operą Kameralną. Jako śpiewak ma na swoim koncie nagrania muzyki filmowej oraz płyty, w tym nagrodzoną Fryderykiem „Bartłomiej Pękiel – Msze i Motety” oraz nominowaną do tej nagrody „Monteverdi – Madrygały” z zespołem Il Canto.
Od dziecka związany z Falenicą, jest instruktorem falenickiej filii WCK. Tam też założył wraz z gitarzystą Jackiem Kawą zespół rocka progresywnego CLUE, w którym realizuje swoje pasje związane z muzyką rozrywkową.

Anna Łukaszewska (z d. Przybysz) ukończyła PSM I st. w klasie fortepianu, następnie podjęła naukę gry na organach, uwieńczoną dyplomem w 2017 r. na Uniwersytecie Muzycznym im.  F. Chopina. Swoje umiejętności doskonaliła również w Hochschule für Musik we Freiburgu Bryzgowijskim oraz Hochschule für Musik und Theater w Lipsku, a także w Rice University w Houston. Jest stypendystką Prezesa Rady Ministrów oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Występowała na międzynarodowych festiwalach organowych w Leżajsku, Puławach, Pasłęku, Sejnach, i za granicą (Włochy, Niemcy, Litwa, USA). Jest laureatką II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Mariana Sawy w 2011 r., V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w 2015 r,. półfinalistką V Międzynarodowego Konkursu Organowego ,,Daniel Herz” w Brixen w 2016 r. oraz XXII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. G. Silbermanna we Freibergu ( w Saksonii) w 2017 r.

=================

Podczas Falenickich Koncertów Letnich (przypominamy: 26 sierpnia i 9 września, godz. 19:00, kościół w Falenicy) można otrzymać świeżo wydaną książkę Barbary Wizimirskiej  „Zapamiętane. Życie w Falenicy w latach 1935-1960 w świetle wspomnień i relacji”. Książka została wydana dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Dzielnicy Warszawa Wawer w postaci tzw. „małego grantu”.

=================

Falenickie Towarzystwo Kulturalne serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania koncertów i wystaw: księdzu Proboszczowi, naszym Darczyńcom, Wolontariuszom, oraz artystom muzykom i plastykom, którzy przyjęli nasze zaproszenie, a także niezawodnej Publiczności. Dzięki Wam przeżyliśmy sześć wspaniałych wieczorów.

Dziękujemy również władzom samorządowym Dzielnicy Wawer za współfinansowanie kolejnej edycji Falenickich Koncertów Letnich.