Koncert 6 sierpnia 2017

Zobacz galerię zdjęć.

ROZRYWKOWE MAZURKI

Anna Kwiatkowska – skrzypce,

Izabela Buchowska – wiolonczela

WYSTAWA: Malarstwo seniorów z Wisłą w tle i nie tylko.

Program:

B. Smorągiewicz –  Rozrywkowe Mazurki

M. Ravel – III cz. Lento z Sonaty na skrzypce i wiolonczelę

D. Milhaud – Sonatina op. 324 na skrzypce i wiolonczelę

M. Ravel – II cz, Tres vif z Sonaty na skrzypce i wiolonczelę

G.F. Haendel J. Halvorsen – Passacaglia g-moll

Artystki są laureatkami wielu międzynarodowych nagród i stypendiów. Gościły z występami na tak ważnych scenach muzycznych jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Auditiorium Parco della Musika w Rzymie, w najważniejszych salach koncertowych Szwajcarii, Włoch, Meksyku, podczas znanych festiwali, m. in. Schlezwig Holstein Festival i Warszawskiej Jesieni.

Rozrywkowe Mazurki na skrzypce i wiolonczelę to kompozycja Bartosza Smorągiewicza, powstała w 2015 roku. Prawykonanie utworu odbyło się podczas festiwalu Emanacje w Dębnie. Cykl łączy elementy muzyki ludowej, jazzowej, rockowej, zamknięte w klasycznych formach mazurka. W Mazurku nr 4 wykorzystano gitarową technikę slid. Część środkowa Mazurka nr 2 jest syntezą mazura, passacaglii i tanga. Mazurek nr 1 ma formę allegra sonatowego, zaś Mazurek nr 5 jest kwintesencją oberka z inspiracjami z muzyki punkowej w częściach skrajnych.

Anna Kwiatkowska jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Mieczysława Szlezera. Kształciła się również pod kierunkiem Melise Mellinger (Ensemble Recherche) i Ernsta Kovacica. Jako solistka i kameralistka specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku. Polscy kompozytorzy młodego pokolenia (Wojciech Ziemowit Zych, Sławomir Wojciechowski Jagoda Szmytka, Wojciech Blecharz,) dedykują jej swoje utwory. W swym repertuarze ma najważniejsze utwory współczesne na skrzypce solo (między innymi Luciana Berio, Elliotta Cartera, Pierre’a Bouleza, Georga Friedricha Haasa, Kaiji Saariaho), jak również z elektroniką i towarzyszeniem orkiestry. Koncertuje na festiwalach (Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Audio Art, Copenhagen Summer Festival). Współpracuje z zespołem Ensemble Musikfabrik z Kolonii, z którym występowała między innymi na festiwalu Musikfest w Berlinie (Hymnen Karlheinza Stockhausena), w Jahrhunderthalle w Bochum oraz brała udział w prawykonaniu opery kameralnej Nocturno Georga Friedricha Haasa w Theater Bonn. Prowadzi cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży „Harmonie i hałasy”, poświęcony nowej muzyce.

Izabela Buchowska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu, studiów podyplomowych w Musikhochschule Lübeck (Niemcy) oraz w Mannes College of Music (Nowy Jork- USA) w klasie światowej sławy wiolonczelistki, prof. Barbary Stein-Mallow. Ostatni semestr studiów w Nowym Jorku spędziła jako gościnna artystka w słynnej Juilliard School. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, współpracując z tak wybitnymi osobowościami jak Kazimierz Michalik, Lynn Harrel, Ulf Tischbirek, Andrzej Bauer, Edna Michell, Baruch Arnon, Tomasz Strahl, Roman Jabłoński. Jest laureatką nagród i stypendiów – oto niektóre z nich: „Talent Roku 2007” Fundacji Środowisk Twórczych, nagroda Foerderergesellschaft der Musikhochschule Lübeck, wygrana w prestiżowym konkursie na roczne stypendium Rządu Niemieckiego DAAD, stypendia artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Olsztyn, Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Rotary Clubu, Instytutu Adama Mickiewicza. Występowała podczas wielu festiwali, m.in. słynnego Schlezwig – Holstein Festival w Niemczech oraz Chopin and Friends Festival w Nowym Jorku. Często dokonuje prawykonań utworów młodych polskich kompozytorów, z których wiele jest jej dedykowanych.

WYSTAWA

Malarstwo seniorów

„z Wisłą w tle i nie tylko”.

Prace członków Wawerskiego Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Sekcja malarska WUTW działa od dwunastu lat. W tym czasie powstało wiele ciekawych prac, a ponad 60 osób brało udział w zajęciach. Jest to dla seniorów wielka przygoda – rozpocząć naukę działań plastycznych, kiedy wreszcie na emeryturze jest czas na realizację zainteresowań. Prezentowane na wystawie prace powstały podczas ostatniego roku akademickiego. Po odejściu wieloletniej instruktorki Ewy Domańskiej jej następczyni, pani Monika Żółędziowska, wprowadza i rozwija nowe techniki, jak malarstwo olejne i akrylowe. Oprócz obrazów malowanych w pracowni przedstawiamy prace zainspirowane tegorocznym tematem uchwały sejmowej: „2017 Rokiem Wisły”. Coroczny plener odbył się w Czerwińsku nad Wisłą, inspiracją były także nasze wawerskie pejzaże. Mamy nadzieję, że odnajdą Państwo w naszych pracach tę radość jaką daje nam kontakt z naturą i trud zapisania obrazem swoich wrażeń.

Pobierz program [.pdf]