Program Festiwalu „Wiosenna Gala Tenorów” 2005

Ogólnopolski Konkurs Młodych Tenorów,
I koncert festiwalowy
Scena letnia w Falenicy
11 czerwca 2005 r. (sobota), godz. 19.30

II koncert festiwalowy – finałowy
Plac przed Kościołem Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu
12 czerwca 2005 r. (niedziela), godz. 19.00

Część I : „W hołdzie Janowi Pawłowi II”
w programie między innymi:

„In Gemisco” z „Requiem” G. Veroliego; „Agnus Dei” F. Bizeta; „Panis Angelicus” C. Francka;
„Ave Maria” z opery „Rycerskość wieśniacza” P. Mascagniego; „Ave Maria” F. Schuberta; aria Cisza dookoła…. „Matko moja miła” z opery „Straszny Dwór” S. Moniuszki.

Część II: „Wzniosłe, wzruszające, niezapomniane…”

w programie miedzy innymi:
aria „E lucevan le stelle” z opery „Tosca” G. Pucciniego, aria „La donna e mobile” z opery „Rigoletto” G. Verdiego; aria „Nessum dorma” z opery „Turandot” G. Pucciniego; „Granada” A. Lary; aria „Kuda, kuda” z opery „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego.

Pożegnanie z „balkonu Jana Kiepury” hotelu Bristol
Wiązanka w wykonaniu gwiazd wieczoru
12 czerwca 2005 r. (niedziela), godz. 20.30

***
Wiosenna Gala Tenorów 10 czerwca – 12 czerwca 2005 r.
Turnieje tenorów to ekscytujące wydarzenia muzyczne pozyskujące różnorodną i entuzjastyczną publiczność. Także organizator Wiosennej Gali Tenorów, Falenickie Towarzystwo Kulturalne, liczy na to, że plenerowe koncerty wybitnych tenorów zdobędą serca Warszawiaków. Pragniemy by stały się one jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym Warszawy.
Artyści, których słuchać będziemy ze scen pod czerwcowym niebem, to plejada gwiazd.
Do ścisłej czołówki światowej należy bułgarski tenor na stałe związany z Polską – Kałudi Kałudow, który śpiewa na scenach całego świata. Z maestro śpiewać będą najwybitniejsi tenorzy polskiej sceny operowej: Krzysztof Bednarek – solista Opery Narodowej w Warszawie, znakomicie sprawdzający się w najtrudniejszym repertuarze operowym; w swoim repertuarze; Paweł Skałuba – jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia, pierwszy tenor Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku; Dariusz Stachura – artysta wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne, który występował na wielu scenach Europy. W Turynie, jako jedyny obcokrajowiec, kreował partię Rudolfa w „Cyganerii” Pucciniego na zmianę z Pavarottim.
Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, dyrygenta o wielkim doświadczeniu. Orkiestra ta wielokrotnie towarzyszyła „Trzem Tenorom Polskim”.

Zaproszona jest cała Warszawa, a szczególnie gospodarze Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu – ludzie, którzy kreują wizerunek tej głównej arterii w społecznym krwiobiegu Warszawy. Chcą oni by muzyka promowała to miejsce i podkreślała jego niepowtarzalny charakter, by zlokalizowany tu festiwal był okazją do spotkań towarzyskich i budowania wspólnoty.
Mamy nadzieję, że koncert będzie takim właśnie towarzyskim spotkaniem przedstawicieli instytucji i firm związanych z Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem – szczególnie tych, którzy w różny sposób zaangażują się w jego realizację.
Pierwsza część koncertu poświęcona będzie pamięci Jana Pawła II.
Usłyszymy, m.in., „In Gemisco” G. Verdiego w wykonaniu Kałudi Kałudowa, który 24 maja 2002 r. właśnie ten utwór śpiewał dla papieża podczas jego wizyty w Sofii. Dalej zabrzmią „Ave Maria” F. Schuberta, „Agnus Dei” G. Bizeta, Panis Angelicus… Mamy nadzieję, że ta muzyka pozwoli publiczności sięgnąć myślami do testamentu naszego duchowego przywódcy.
Druga część koncertu obejmie arie z największych dzieł sztuki operowej, między innymi z „Rigoletta” G. Verdiego, „Turandota” i „Toski” G. Pucciniego, a także ze „Strasznego Dworu” S. Moniuszki. Wzruszać nas będą również „Core n’grato” S. Cardillo i dobrze znany utwór „Twoim jest serce me” F. Lehara.
U boku wybitnych tenorów wystąpią młodzi laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Tenorów. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną dzień wcześniej w Falenicy, a podczas koncertu finałowego Gali wręczone zostaną nagrody dla laureatów. Dodatkowo ufundowane nagrody rzeczowe od firm Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia wręczać będą przedstawiciele tych firm.

Festiwal organizowany jest dzięki dotacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.