Koncert 21 sierpnia 2022

Skarby muzyki sefardyjskiej

Gerard Edery
wokal, gitara, saz, setar

Karolina Matuszkiewicz
skrzypce, suka, rebab, wokal

Robert Siwak
perkusja

PROGRAM

CUANDO EL REY NIMROD
hebrajski / ladino, Hiszpania

SCALERICA DE ORO
ladino, Grecja

TZUR MISHELO / LA ROSA ENFLORECE
hebrajski / ladino, Hiszpania

ADIO QUERIDA
ladino, Sarajewo

SHALOM L’VEN DODI
hebrajski, Maroko

LOS CAMINOS DE SIRKEDJI
ladino, Turcja

MORENA ME LLAMAN
ladino, Grecja

ABENAMAR
ladino, Hiszpania

OJOS ASESINOS
hiszpański / arabski, Hiszpania

A LA UNA YO NACI
ladino, Hiszpania, Turcja /Grecja

FEL SARAH
turecki /francuski /włoski /angielski, Egipt

HIJA MIA MI QUERIDA
ladino, Turcja

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Sefarad to hebrajska nazwa Hiszpanii, od starożytności zamieszkiwanej przez diasporę żydowską. Pod panowaniem arabskim, tolerancyjnym i kultywującym wolność wyznania, kwitła kultura sefardyjska, łącząca tradycje hebrajskie, hiszpańskie i arabskie. Używano w niej języka ladino, wywodzącego się ze starokastylijskiego i hebrajskiego. W XV w. Żydzi, wypędzeni z Półwyspu Iberyjskiego, rozproszyli się po krajach północnej Afryki, Bałkanów i Bliskiego Wschodu. W oddaleniu od kraju Sefarad tradycyjna kultura żydowska z czasem zmieniała się i wzbogacała pod wpływem kultur miejscowych.

Gerard Edery – urodzony w Casablance, dorastał w Paryżu i Nowym Jorku, gdzie ukończył prestiżową Manhattan School of Music w klasie operowej. Jako klasyczny baryton wykonał ponad 30 ról w zespołach operowych w USA. Doświadczenia młodości otworzyły artystę na muzykę różnych stron świata. Uznawany za wybitnego muzycznego folklorystę oraz mistrza śpiewu i gitary, dysponuje niezwykłą gamą etnicznych stylów ludowych i tradycji z całego świata, śpiewając w kilkunastu językach. Jest wirtuozem gitary i popularnego w Azji Mniejszej instrumentu strunowego – sazu. Jego twórczość zawieszona jest pomiędzy jazzem, muzyką klasyczną i ludową z różnych regionów świata. Wydał ponad 20 płyt CD. Za wykonania pieśni sefardyjskich otrzymał nagrodę Sephardic Musical Heritage Award.

Karolina Matuszkiewicz – multiinstrumentalistka w zakresie instrumentów smyczkowych, wokalistka. Specjalizuje się w grze na fideli płockiej, suce biłgorajskiej, kobyzie, kemancze i na skrzypcach. Absolwentka UMFC w Warszawie w klasie skrzypiec i Akademii Muzyczej w Krakowie na kierunku fidele kolanowe. Na stałe współpracuje z Nikolą Kołodziejczykiem, Marią Pomianowską i Karoliną Cichą. Współtworzy zespoły „T/Aboret”, „Wiklinowa” i „Rozen”. Gościnnie grywa koncerty z zespołem „Kapela ze wsi Warszawa”.

Robert Siwak – perkusista, absolwent UMFC w Warszawie. Gra na dafie, bendirze, darabuce, riggu, zarbie i cajonie. Koncertował w wielu krajach europejskich a także w USA, Japonii, Chinach, Izraelu, Palestynie, Egipcie, Algierii i na Syberii. Od 1995 roku nagrywa z Michałem Lorencem, jest członkiem zespołu DesOrient, który wykonuje muzykę kompozytora.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kończymy XXI sezon Falenickich Koncertów Letnich – edycję międzynarodową. Zaprezentowaliśmy Państwu wybitnych artystów, pochodzących z różnych stron świata, którzy wybrali Polskę na swoją drugą ojczyznę. Odbyliśmy sześć fascynujących podróży w strony tak odległe geograficznie jak Korea i Wenezuela a muzycznie tak różnorodne jak światy jazzu i opery.

Plenerowe koncerty w Falenicy odbywają się dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wolontariuszy, wsparciu władz samorządowych oraz ofiarności lokalnych sponsorów i indywidualnych darczyńców. Szczególnie dziękujemy:

  • Urzędowi Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy za sfinansowanie większości budżetu festiwalu;

  • Wawerskiemu Centrum Kultury Filia Falenica za współpracę organizacyjną;

  • Warszawskiej Spółdzielni Handlowej Fala za wsparcie finansowe;

  • Cukierni Andrzej Kozak za ofiarowanie ciastek dla artystów;

  • firmie Fortepiano Otwock za wypożyczenie fortepianów w preferencyjnych cenach;

  • firmie Ogrodnictwo Wiśniewski Jacek Junior, kwiaciarni Ale Kwiatki i pani Ewie Szymańskiej za kwiatowe dekoracje sceny i bukiety dla artystów;

  • członkom FTK i wolontariuszom pracującym na wszystkich etapach organizacji koncertów.

Z myślą o atrakcjach przyszłorocznej edycji Falenickich Koncertów Letnich zachęcamy Państwa do ich finansowego wsparcia dobrowolnymi darowiznami. Wszelkie otrzymane kwoty rozliczane są w ramach zbiórki publicznej i w całości przeznaczone na realizację misji FTK: dostarczanie Mieszkańcom wartościowej oferty kulturalnej.

Do zobaczenia w czerwcu 2023!

Zarząd Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego

Nr rachunku FTK : 90 2490 0005 0000 4530 3815 4964

KRS 0000103919

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kierownictwo artystyczne
i prowadzenie koncertów:

Agnieszka Kurowska-Janecka