Więcej o Los Accordos

Wystąpili:
Sobota, 11 marca 2017 o 18:00 – 19:00
Informacja od:

Publiczne Organizatorzy:

Okęcka Sala Widowiskowa

i  Włochy (dzielnica m.st. Warszawy)

Zespół Los Accordos tworzą akordeoniści: Paweł Ściebior i Przemysław Wojciechowski. Muzycy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
➡️ W repertuarze Los Accordos znajdują się zarówno opracowania popularnych utworów rozrywkowych, jak i współczesne utwory oryginalnie skomponowane na duo akordeonowe. Zespół wykonuje również transkrypcje najbardziej znanych utworów muzyki poważnej.
➡️ Zespół Los Accordos rozpoczął swą muzyczną działalność w 2009 roku. Duo powstało z inicjatywy mgr Daniela Baranowskiego, który prowadzi klasę akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. To właśnie w murach piotrkowskiej szkoły Paweł Ściebior i Przemysław Wojciechowski spotkali się po raz pierwszy.
➡️ Muzyczna współpraca obu akordeonistów od samego początku przebiegała doskonale, co zatem zrozumiałe – na pierwsze sukcesy nie trzeba było długo czekać. Już w 2010 roku zespół został nagrodzony podczas XVI Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych w Sanoku. Tego samego roku muzycy uzyskali I nagrodę w kategorii zespołów kameralnych na X Międzynarodowym Konkursie Akordeonowej Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku, a także II nagrodę podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju. Jury XIV Regionalnego Konkursu Akordeonowego w Piotrkowie Trybunalskim jednogłośnie przyznało zespołowi najwyższe wyróżnienie.
👉 Paweł Ściebior naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 9 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana oraz dr Rafała Grząki. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Piotrkowie Trybunalskim w klasie mgr Daniela Baranowskiego. Uczestniczył w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach akordeonowych, zdobywając ponad 50 nagród.
Z powodzeniem koncertuje solo oraz w zespołach kameralnych. Występował m.in. w Lipsku (Niemcy), Łazienkach Królewskich w Warszawie, na Festiwalach Letnie Muzykowanie i Partnerskie Muzykowanie w 2012 r. w Esslingen (Niemcy) i Równe (Ukraina), na uroczystościach rozdania stypendiów artystycznych i naukowych w Łodzi w 2010 r., na zamku w Bieczu, w Busku-Zdroju w ramach Festiwalu im. Krystyny Jamroz w 2013 r., w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, na zamku w Piotrkowie Trybunalskim.
Uczestniczył w kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych akordeonistów i pedagogów, m. in. prof. Geir Draugsvoll, prof. Stefan Hussong, prof. Cao Xiao-Qing, prof. Grzegorz Stopa, prof. Claudio Jacomucci, prof. Mie Miki, prof. Matti Rantanen, prof. Mikko Luomo, prof. Jerzy Jurek, prof. Bogdan Dowlasz, prof. Klaudiusz Baran, prof. Jerzy Kaszuba, prof. Elżbieta Rosińska, prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak. Był stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego w 2010 r. Od 2013 roku wraz ze skrzypaczką współtworzy zespół Spirit Duo, który koncertuje w kraju i za granicą. Zespół jest laureatem licznych konkursów i festiwali m.in. Spoleto (Włochy), Poprad (Słowacja), Przemyśl. Od 2015 roku współpracuje z triem akordeonowym Free Accordions, a w 2016 roku wraz z Przemysławem Wojciechowskim wznowił działalność zespołu Los Accordos.
👉 Przemysław Wojciechowski urodził się w 1991r. w Łodzi. Jest absolwentem klasy akordeonu prof. zw. dr hab. Klaudiusza Barana na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku w klasie akordeonu mgr Macieja Kowalczyka oraz Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim w klasie akordeonu mgr Daniela Baranowskiego. W roku akademickim 2012/2013 studiował w ramach programu Erasmus pod okiem Claudia Jacomucciego w Conservatorio Statale di Musica
Luisa D’Annunzio w Pescarze (Włochy).
Jako solista i kameralista często koncertuje w Polsce i za granicą, m.in.: w Chinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Italii, na Ukrainie, Słowacji i Węgrzech. Dokonał licznych prawykonań nowej literatury na akordeon tworzonej przez młodych kompozytorów.
Był wielokrotnie wyróżniany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2007r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne. W 2011r. został laureatem konkursu o stypendium Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Marszałek Województwa Łódzkiego trzykrotnie przyznawał mu stypendia artystyczne. W 2012 i 2014r. otrzymał stypendia Stowarzyszenia Pro Polonia Society, a w roku 2013 został laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dwukrotnie nagradzał go stypendiami za wybitne osiągnięcia artystyczne.
W 2011 roku wykonał Symfonię nr 1 Andrzeja Krzanowskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Lukasa Visa na 54. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

W latach 2012-2014 uczestniczył w projektach Włoskiej Akademii Akordeonowej w Urbino, skupiającej akordeonistów różnych narodowości doskonalących warsztat instrumentalny oraz interpretacyjny, organizującej interdyscyplinarny festiwal Il fiore della mille e una nota.