Program Falenickich Koncertów Letnich 2020

5 lipca godz.18.00
Najpiękniejsze arie i duety z oper i operetek
Małgorzata Pawłowska – sopran
Leszek Świdziński – tenor
Orkiestra Kameralna La Boheme de Varsovie

Leszek Świdziński należy do najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów. Ma w repertuarze wiele partii operowych, oratoryjnych, operetkowych, pieśniarskich, począwszy od koloraturowych kreacji w operach-buffo Rossiniego do spintowych, dramatycznych ról Verdiego i Pucciniego. Zadebiutował w 1988 r. w roli Ferranda w Cosi fan tutte Mozarta wWarszawskiej Operze Kameralnej. Jako solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej stworzył m.in. kreacje Edgara w Łucji z Lammermooru, Alfredo w Traviacie, Stefana w Strasznym dworze, Rudolfa w Cyganerii, Belmonta w Uprowadzeniu z Seraju oraz tytułową partię w operze Chopin G. Orefice’a. Jest solistą Polskiej Opery Królewskiej. Na stałe współpracuje z większością polskich teatrów operowych i operetkowych oraz koncertuje na wielu scenach świata. Realizuje się także w pracy pedagogicznej, prowadząc klasę śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Małgorzata Pawłowska w 2018 r. ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Czynnie koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Chinach, Chorwacji). Już na studiach wystąpiła na scenach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (Tatiana w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego), Warszawskiej Opery Kameralnej (Hrabina w Weselu Figara Mozarta) i Festiwalu im. Jana Kiepury (Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta). Jest finalistką i laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Viva Calisia w Kaliszu, Międzynarodowego Konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu czy Międzynarodowego Konkursu im. Zinki Milanov w Rijece. Wykonywała również partie solowe w dziełach oratoryjnych, w tym Mszy Des-dur Moniuszki i Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
Współpracuje również z warszawską sceną kabaretową: w 2019 r. wystąpiła w operowo-kabaretowym monodramie Like a diva w Teatrze Druga Strefa. Od najbliższego sezonu będzie solistką jednej z saksońskich oper, gdzie wystąpi m.in. w roli Elzy z Brabancji w Lohengrinie Wagnera i Donny Elviry w Don Giovannim Mozarta.

12 lipca godz. 18.00
Koncert na dwa miechy
Duet Los Accordos:
Paweł Ściebior i Przemysław Wojciechowski

W repertuarze Los Accordos znajdują się zarówno opracowania popularnych utworów rozrywkowych, jak i współczesne utwory oryginalnie skomponowane na duo akordeonowe. Zespół wykonuje również transkrypcje najbardziej znanych utworów muzyki poważnej. Paweł Ściebior i Przemysław Wojciechowski są absolwentami klasy akordeonu prof. Klaudiusza Barana na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Z powodzeniem koncertują jako soliści i kameraliści. Muzyczną współpracę w duecie rozpoczęli w 2009 r., jeszcze podczas nauki w Państwowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim, od początku zdobywając nagrody w krajowych konkursach akordeonowych.

26 lipca godz. 18.00
Magiczny świat klarnetów
Kwartet klarnetowy Poco Leggero:
Anna Kalska, Adrian Janda, Bogdan Kraski, Leszek Pietroń.

Poco Leggero to zespół czterech indywidualności artystycznych, które połączyła chęć dzielenia się ze słuchaczami muzyką różnych stylów w innej, lżejszej formie. Aranżacje kwartetu to swoiste „perskie oko” puszczone w stronę słuchaczy, którzy, przyzwyczajeni do „poważnych” wersji utworów, odnajdą w wykonywanych dziełach interpretacje rzadko goszczące na estradach koncertowych. Klarneciści na co dzień są solistami orkiestr Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, współpracują także z innymi orkiestrami, m.in.: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polską Orkiestrą Radiową

9 sierpnia godz. 18.00
Balcan tango
Zespół Kwartesencja:
Gabriela Kubarska – skrzypce, Kornelia Lewandowska – altówka,
Dawid Lewandowski – kontrabas, Michał Kubarski – akordeon

Zespół tworzy czwórka młodych artystów, których połączyła muzyczna pasja i zamiłowanie do występowania przed publicznością. Kwartesencja to sposób, aby z czterech instrumentów połączonych w jedno ciało wydobyć esencję muzyki, czyli te dźwięki które smakują najlepiej. Muzycy wykonują utwory pochodzące z różnych stron świata, dlatego trudno określić ich wyraźny i łatwy do sprecyzowania styl. Jednakże w trakcie koncertów coraz częściej widoczna jest słabość muzyków do argentyńskiego tanga oraz muzyki pochodzącej z południa Europy, gdzie nieregularne rytmy działają na instrumentalistów wręcz hipnotyzująco. Choć zespół działa od niedawna, może się pochwalić występami w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Muzeum w Tarnowskich Górach czy Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego.

16 sierpnia godz. 18.00
Z Puszczy do Miasta
Zespół Burónka:
Olga Stopińska – śpiew, inspiracja,
Mateusz Wachowiak – harmonia polska, akordeon, aranżacja,
Mateusz Sieradzan – instrumenty perkusyjne,
Mateusz Woźniak – kontrabas

Zespół Burónka jest owocem fascynacji tradycją wokalną Kurpiów z Puszczy Zielonej. Założyło go dwoje warszawskich muzyków – śpiewaczka i uczennica śpiewaczek kurpiowskich Olga Stopińska oraz harmonista i aranżer Mateusz Wachowiak. Do współpracy zaprosili perkusistę Mateusza Sieradzana i w roku 2017 z sukcesem zadebiutowali podczas Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, zdobywając II. nagrodę „za sugestywne przekazanie charakteru pieśni kurpiowskich” oraz nagrodę publiczności „Burza Braw”. Następnie do zespołu dołączył kontrabasista Mateusz Woźniak i w tym, pełnym składzie usłyszymy Burónkę podczas falenickiego koncertu. Dawne pieśni na podstawie których Burónka tworzy swoją własną, współczesną muzykę pochodzą od Bronisławy Świder i śpiewaczek kurpiowskich ze wsi Bandysie oraz z nagrań archiwalnych. Głęboka znajomość tradycji i oryginalne, nowatorskie brzmienie zespołu owocują uznaniem słuchaczy oraz środowiska muzycznego w Polsce i na świecie. W gwarze kurpiowskiej burónka to tradycyjna, ręcznie tkana tkanina służąca niegdyś do noszenia dzieci, okrywania się przed chłodem oraz do przykrywania łoża.

6 września godz.19.00
Kościół pw Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy
Koncert jubileuszowy
w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II
Marlena Borowska – sopran
Katarzyna Olszewska – organy.

Marlena Borowska jest artystką wszechstronną, dysponując sopranem lirico spinto z koloraturą doskonale odnajduje się w muzyce oratoryjno-kantatowej, pieśniarskiej, operowej, od renesansu po utwory współczesne. Koncertowała z orkiestrami Warszawskiej Opery Kameralnej, Filharmonii Olsztyńskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Kapelli Grodzieńskiej, Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, z wybitnymi warszawskimi Zespołami Muzyki Dawnej, m.in. renesansową Sabionettą i barokową La Tempestą. Animatorka życia muzycznego, pomysłodawczyni przedsięwzięć artystycznych, wielokrotnie nagradzana za działalność artystyczną i pedagogiczną.

Katarzyna Olszewska jako solistka i kameralistka współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką, Akademią Muzyczną w Gdańsku, Operą Bałtycką, koncertuje na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. W repertuarze ma utwory kompozytorów od wczesnego baroku po współczesność. Uhonorowana odznaczeniami za osiągnięcia artystyczne oraz pracę dydaktyczną w szkołach muzycznych na Pomorzu. Od 1992 r. jest organistką Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Wraz z gdańskimi muzykami nagrała płytę Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie, która otrzymała status złotej płyty i nominację do nagrody Fryderyk 2006.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Sezon 2020 rozpoczyna nowy rozdział w historii Falenickich Koncertów Letnich. Nowe miejsce koncertów – długo oczekiwana scena Kulturoteki – zachęca do sięgnięcia po nowy repertuar. Mamy nadzieję, że zachowując to, co najlepsze z tradycji i atmosfery plenerowych koncertów w Falenicy, wzbogacimy ich formułę o nowe, interesujące elementy.
Rozpoczniemy zatem wyjątkowym koncertem muzyki operowej i operetkowej. W kolejnych koncertach oddalimy się stopniowo od klasyki. Usłyszymy sporo dynamicznej, swobodnej i emocjonalnej muzyki, inspirowanej folklorem Polski i innych stron świata. Tematy muzyki poważnej pojawią się w lżejszych, rozrywkowych aranżacjach.

Na zakończenie cyklu, zgodnie z wieloletnią tradycją, zapraszamy na koncert wokalno-organowy w falenickim kościele.

Falenickie Towarzystwo Kulturalne organizuje koncerty dzięki dotacji Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy oraz pomocy sponsorów i wolontariuszy. Zachęcamy także Państwa do finansowego wspierania działalności statutowej FTK. Wszelkie otrzymane środki przeznaczamy na organizację wydarzeń kulturalnych dostępnych nieodpłatnie dla mieszkańców Dzielnicy.

Zapraszamy do obserwowania działalności FTK na naszych stronach:
www.falenica-kultura.waw.pl,
https://pl-pl.facebook.com/FTK.Falenica/

Zarząd FTK