Koncert 12 sierpnia 2007

Kwartet smyczkowy „Walasek”

Anna Kalska (klarnet)

PROGRAM

W.A. Mozart – Divertimento D-dur KV 136, część I Allegro

W.A. Mozart – Kwintet klarnetowy A-dur KV 581, część I Allegro

Karol Kurpiński – Koncert klarnetowy

Fr. Schubert – Kwartet smyczkowy „Rosamunde”

Allegro ma non troppo

Andante

Menuetto: Allegretto

Wystawa: Tadeusz Markiewicz

O artystach:

Kwartet smyczkowy Walasek to jedyny ściśle rodzinny, profesjonalny  kwartet smyczkowy na świecie. Występuje w składzie: ojciec – wiolonczelista Wojciech Walasek i jego dzieci – skrzypkowie Emilia i Wojciech jr. oraz  altowiolista Kamil Walasek.
Głębokie tradycje muzykowania w rodzinie Walasków  sięgają XVIII wieku. Ponad dwieście lat istniała kapela Walaska działająca w Kazimierzu nad Wisłą, jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, a ostatnim prowadzącym zespół muzyczny był ojciec Wojciecha – Jakub Walasek.
Kwartet Walasek koncertował w wielu krajach Europy. Już pierwsze tournée w 1995 roku przyniosło wielki sukces. Prasa niemiecka, podkreślając wyjątkowy skład, zaliczyła zespół do światowej elity kwartetów smyczkowych. 7 marca 2000 roku Kwartet wystąpił w Berlinie na uroczystym koncercie z okazji jubileuszu Fundacji Eberta z udziałem elitarnej publiczności.
Kwartet jest założycielem i organizatorem międzynarodowego kursu interpretacji muzyki dla instrumentów smyczkowych, dętych i akordeonu, który odbywa się rokrocznie w Janowcu nad Wisłą pod nazwą Janowieckie Interpretacje Muzyki. Kursowi towarzyszy festiwal muzyki kameralnej Mistrzowie kameralistyki na Lubelszczyźnie.

Wiolonczelista Wojciech Walasek odbył studia solistyczne i kameralne w Sankt Petersburgu (Rosja) i Yale University (USA). Był członkiem i współzałożycielem światowej sławy kwartetów polskich: Wilanów (1968-77) i Varsowia. Z tymi zespołami koncertował na wszystkich kontynentach, w najsłynniejszych salach koncertowych m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Wigmore Hall w Londynie, dokonał wielu nagrań płytowych i TV. Zdobywał nagrody na konkursach kwartetów smyczkowych  w Monachium, Wiedniu, Evian, Bordeaux. Założył orkiestrę kameralną Warszawscy Wirtuozi i jest jej dyrektorem artystycznym. Jest docentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Altowiolista Kamil jest studentem Akademii Muzycznej, a Emilia i Wojciech jr. absolwentami tej uczelni. Emilia jest laureatką I nagrody Konkursu Skrzypcowego Regionu Mazowsze, a Kamil laureatem I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolistów w Elblągu w 1999 roku, otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Smyczkowym, Kraków 2006. Wojciech jr. jest koncertmistrzem i solistą Praskiej Orkiestry Kameralnej Warszawscy Wirtuozi. Z tym zespołem koncertował w Europie.

Kwartet odbył tournée po Stanach Zjednoczonych (2004). Trzykrotnie koncertował w Korei Południowej (ostatnia trasa koncertowa VI/VII 2007).

Anna Kalska ukończyła Szkołę Muzyczną II st. im Józefa Elsnera w Warszawie w klasie klarnetu prof. Eugeniusza Skubisa (z wyróżnieniem) potem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. M. Pokrzywińskiego, a w tym roku – studia podyplomowe  w Hochschule der Kűnste Bern w Szwajcarii w klasie prof. Ernesto Molinari. Jest też absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Laureatka wielu konkursów w tym na IX Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki  Kameralnej w kategorii kwartet, kwintet i sextet (III miejsce) oraz cyklu koncertów Austriackiego Forum Kultury w Warszawie (2002, 2004 i 2005 r.). Współpracuje m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Operetką – Mazowieckim Teatrem Muzycznym, Young Janacek Orchestra, Nową Orkiestrą Kameralną, Warszawską Operą Kameralną, Orchestre Symphonique Neuchatelois, Mała Filharmonią, Chopin Academia Orchestra.
Brała udział w licznych festiwalach i współpracowała  z teatrem Collegium Nobilium w Warszawie (udział w przedstawieniu Sen nocy letniej W. Szekspira, w reż. Jana Englerta).

TADEUSZ MARKIEWICZ
Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk  Pięknych, artysta rzeźbiarz, Tadeusz Markiewicz stworzył liczne dzieła, która zdobywały nagrody w konkursach.
Do najważniejszych należą:
Pomnik Jana Kiepury w Sosnowcu i Krynicy (replika);
Pomnik Armii Krajowej w Sopocie; Pomnik Matki Polki w Łodzi;
Pomnik polskich żołnierzy poległych pod Lenino, który znajduje się w Warszawie.
Jest autorem statuetki – nagrody dla filmowców Złota Kaczka.
Brał udział w przeszło stu wystawach zbiorowych w Polsce, Paryżu, Wenecji i Budapeszcie.
Jego pracę znajdują się w wielu muzeach w kraju, a także w Paryżu, Lozannie, Nowym Jorku, Madrycie i Watykanie.
W listopadzie 2003 roku podarował Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi – z okazji 25 lecia  pontyfikatu II –  rzeźbę złoconą  Anioły nad piramidami podczas wieczoru poetyckiego Błogosławiona siejba w Watykanie.
W latach 1966 – 1977 otrzymał 30 nagród, m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, 6 nagród na Salonie Zimowym Rzeźby, złoty medal i Grand Prix.
W Falenicy prezentuje 3 rzeźby: projekt pomnika Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego oraz rzeźby nazwane,  Złoty Kłos i Duch nadziei.