Koncert 27 sierpnia 2006

CZAR SMYCZKÓW

Kwartet Smyczkowy „SYNAXIS” w składzie:

Maria Sławińska – skrzypce
Gustaw Ciężarek – skrzypce
Igor Kabalewski – altówka
Wojciech Sławiński – wiolonczela
oraz:
Jan Stokłosa – wiolonczela
Marcin Rudziński – fortepian

WYSTAWA
Jolanta Romaszewska-Hrymniak – ceramika

Program
Ludwig van Beethoven –  wariacje

Robert Schumann – Fantasiestücke

Dymitr Szostakowicz – pierwszy kwartet smyczkowy c-moll

W. A. Mozart – Divertimento F dur

Ludwig van Beethoven kwartet smyczkowy f-moll op. 95 „Quartetto serioso”

Astor Piazzola – Tango

Wykonawcy
Jan Stokłosa – wiolonczelista, ur. w Krakowie w 1986 r., w 2005 r. otrzymał dyplom zawodowego muzyka. Obecnie jest studentem II roku Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli adiunkta Piotra Hausenplasa.
Wielokrotnie uczestniczył w Łańcucie w Międzynarodowych Kursach Muzycznych i w Letnich Akademiach Smyczkowych w Goch (Niemcy). W 2000 r. został laureatem I miejsca na Okręgowym Konkursie Wiolonczelowym w Warszawie, a wraz z kwartetem wiolonczelowym otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Zespołów Kameralnych w Łodzi. W roku 2002 jako muzyk zespołu Camerata Varsovia zdobył srebrną wstęgę na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Bożonarodzeniowych i Adwentowych w Pradze. W latach 2002-2004 koncertmistrz Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej prowadzonej przez boliwijskiego dyrygenta Rubena Silvę. Koncertował zarówno solo jak i w zespołach kameralnych m.in. w takich miastach jak Warszawa, Łódź, Poznań, Wilno, Bruksela, Amsterdam, Goch.
Marcin Rudziński jest obecnie studentem II roku Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla i asystenta Lucjana Benisza oraz kameralistyki w klasie prof. Krystyny Borucińskiej. Uczestniczył w wielu Mistrzowskich Kursach Pianistycznych, m. in. w Warszawie, Białymstoku, Zakopanem i Słupsku i ma doświadczenie koncertowe. W skład jego repertuaru wchodzą dzieła wielu znakomitych kompozytorów od baroku do muzyki XX w.

Kwartet SYNAXIS

Kwartet Synaxis powstał w 2006 roku. Jego początki sięgają wspólnego muzykowania rodzeństwa Marii, Macieja i Wojciecha Sławińskich. Obecnie zespół współtworzy skrzypek Gustaw Ciężarek i altowiolista Igor Kabalewski. Cała czwórka ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie: Maria w klasie Jana Staniendy, Igor u Stefana Kamasy, Gustaw u Romana Lasockiego a Wojciech jest dyplomantem Kazimierza Michalika.
Mimo młodego wieku wszyscy mogą już poszczycić się wieloma osiągnięciami w dziedzinie muzyki kameralnej i solowej. Maria jest zwycięzczynią dwóch międzynarodowych konkursów kameralnych: im. Pierre’a Lantier w Paryżu i im. Maxa Regera w Sondershausen w 1999 roku, Wojciech jest laureatem II nagrody na międzynarodowym konkursie muzyki kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi w 2001 r i półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Vila del Mar w Chile w 2001 roku.
Swoje umiejętności doskonalili na wielu kursach muzycznych w Polsce i zagranicą, m.in. pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza, Wolfganga Marschnera, Michała Trojanowskiego, Kurta Levine’a, Andrzeja Grudnia, Francesco Manary, Jana Staniendy.
Członkowie kwartetu współpracują na co dzień z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Wratislavia, Sinfonia Helvetica, Orchestra, UBS Verbier Festival Orchestra.

Skrzypaczka Maria Michalska (ur. Sławińska), 27 lat, w roku 2003 ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Jana Staniendy. Jako kameralistka zdobyła m.in. I nagrodę i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie im. Pierre’a Lantier w Paryżu (1999), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera (1999), stypendium Rządu Północnej Austrii (2002). Jest dwukrotną laureatką Konkursu Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (1995, 1996). Od 2003 roku współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową. Grając w zespołach kameralnych i symfonicznych współpracowała z takimi artystami jak Jan Krenz, Krystian Zimerman, Kurt Levin, Wolfgang Marschner, Jerzy Salwarowski, Grzegorz Nowak, Janusz Olejniczak, Mirosław Jacek Błaszczyk, Wojciech Rajski, Tadeusz Strugała, Bartłomiej Nizioł., Jan Stanienda.
Skrzypek Gustaw Ciężarek, 24 lata, ukończył Liceum Muzyczne w szczecinie w klasie profesora Michailo Tsebrii. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, gdzie studiował pod kierownictwem Konstantego Andrzeja Kulki, Mirosława Ławrynowicza oraz Romana Lasockiego. Koncertowała jako solista z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestrą Opery Szczecińskiej oraz Międzynarodową Orkiestrą Młodzieżową. Był uczestnikiem kursów muzycznych w Łańcucie, Fromborku oraz Zakopanem. Otrzymał stypendium Prezydenta miasta Szczecina. Jest laureatem konkursów w Poznaniu i Elblągu.

Altowiolista Igor Kabalewski, ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina/ Był dyplomantem profesora Stefana Komasy. W 1997 został laureatem konkursu kwartetów w Łodzi. Jako kameralista koncertował m.in. z Konstantym Andrzejem Kulką, Barbarą Toczewską oraz Andrzejem Hiolskim. Występował z wieloma orkiestrami polskimi – Concerto Avenna, Ars Nova, Camerata Vistula, Sinfonia Varsovia; oraz zagranicznymi – Philharmonia of the Nations, Gustav Mahler Jugendorchester. Jest członkiem orkiestry Opery Narodowej w Warszawie.

Wiolonczelista Wojciech Sławiński, 26 lat, w 2004 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Kazimierza Michalika. Obecnie jest wiolonczelistą orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Od 2003 roku współpracuje z UBS Verbier Festival Orchestra, z którą występował wielokrotnie m.in. pod kierunkiem Jamesa Levine’a, Neeme Järviego, Valerego Gergieva, Yurija Temirkanova, Nico Franka, Christopha von Dohnanyi, Charlesa Dutoit, z solistami najwyższej rangi jak Marta Argerich, Sarah Chang, Anna Silja, Leif Ove Andsnes, Lang Lang, Mischa Maisky, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Maxim Vengerov, Joshua Bell, Thomas Quasthoff.
W roku 2004 współpracował z zespołem kameralnym Transemble, 2001-2002 był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Warszawie, jako solista i kameralista koncertował w wielu miastach Polski. Zdobywał wyróżnienia na Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi (1996), Konkursie im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (1997), Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze (1998), jest laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Elblągu (1998), na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi i półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Vila del Mar w Chile (2001).
Jako uczestnik kursów mistrzowskich w zakresie gdy na wiolonczeli, kameralistyki, kompozycji pracował m.in. pod kierunkiem Stanisława Firleja, Andrzeja Orkisza, Victorii Yagling, Clausa Reichardta, Kurta Levina, Mirosława Ławrynowicza, Wolfganga Marschnera, Michała Trojanowskiego, Andrew Tloma, Young-Chang Cho i Pawła Głąbika.

 

Czy wiesz, że:

Chcę jedynie powiedzieć, że muzyka nie ma wieku. Większość z naszych wielkich kompozytorów, muzyków, osiągnęła wiek sędziwy, a będą żyć wiecznie. Nie ma dla nas czegoś takiego jak wycofanie się – dopóki robisz coś ciekawego i dobrego. Jesteś w tym interesie, dopóki oddychasz (Luis Armstrong o muzyce)

POEZJA ANNY WIEWIÓRY
Pani Anna, mieszkanka Falenicy, po ukończeniu Politechniki Warszawskiej zajmowała się wyłącznie pracą zawodową, a jej ówczesna twórczość pisarska to jedynie sążniste listy – do każdego, kto chciał czytać. Spisywanie swych myśli w formie wierszy rozpoczęła po przejściu na emeryturę. Zadebiutowała tomikiem fraszek i limeryków opisujących przyjaciół i dla nich przeznaczonych.
W 2004 r. wydała tom wierszy pt. Rzeczywistość zmyślona, a w następnym – dopiski do rozważań ojca Medarda, kapucyna z Nowej Soli. Można je przeczytać w tomie pt. Spacerem po krainie życia. Wyciąg z tego tomu autorka wydaje w odrębnej edycji zatytułowanej Tak myślę. Kilka jej wierszy ukazało się w parafialnych „Falach serca”. Pisze niewiele, jest członkiem grupy „Ogniwa”.

Każdy kto zna panią Annę, wie, że jest osobą skromną i cichą, która nie lubi narzucać swojej osoby. Lubi jednak czytać swoje wiersze i sprawia tym wielką przyjemność przyjaciołom z Klubu Miłośników Literatury. Jej poezja wynika z głębokiego namysłu nad przemijającym, danym człowiekowi czasem i nad własną w nim rolą – jak w tym fragmencie wiersza:

A ja mam czuwać
Nad swym wzrokiem
Nad słuchem, wrażliwością….
By w porę podać rękę
I wysłuchać skargi
By nie pominąć…….

Podczas koncertu pani Agnieszka Stodolska będzie deklamować trzy wiersze Anny Wiewióry: Samotność, Modlitwa i Już nie zdążę.
WYSTAWA
Jolanta Romaszewska-Hrymniak tajniki ceramiki artystycznej przez pięć lat (od 1997) odkrywała w pracowni „Kunstwerkstube Langenzeller Hof” Dagmar Platte-Griewisch w Niemczech. Tam też powstały jej pierwsze prace i ogromna fascynacja garncarstwem a szczególnie formą okrągłą – MISĄ, którą dzisiaj prezentuje w trzech kolekcjach:
IDEALNE – to lekko asymetryczne misy o różnej wielkości, idealne na pyszną sałatę z pomidorami lub coś innego smacznego.
ŻAABA II – to druga w jej twórczości kolekcja mis z siedzącymi na nich żabami „ludźmi”, tym razem w roli szczęśliwych przyszłych matek.
KĘDZIOREK I COŚ DLA MALUCHÓW – to kolekcja różnych, małych form użytkowych z figlarnymi spiralkami, kwiatkami, domkami czyli tym co lubią dzieci.

Artystka posiada obecnie własną pracownię ceramiczną, gdzie tworzy krótkie kolekcje i niespodzianki ku radości użytkownika.
Drugą częścią życia zawodowego Jolanty są wnętrza które projektuje.
„Uwielbiam sprawiać radość, swoją ceramiką i projektując wnętrza o których ktoś marzył!”