Koncert i wystawa 30 czerwca 2019

Zobacz galerię zdjęć

Bartosz Smorągiewicz Ensemble

Przeboje muzyki klasycznej w wersji jazzowej

Bartosz Smoragiewicz – klarnet, saksofon
Marcin Skaba – skrzypce
Sebastian Iwanowicz – gitara
Piotr Domagalski – kontrabas

W programie:

Johannes Brahms – Taniec węgierski nr 5
Wojciech Kilar – Temat z filmu Pianista
Fryderyk Chopin – Mazurek C-dur
Georg Philipp Telemann – Concerto D-dur
Wolfgang Amadeusz Mozart – Marsz Turecki
Fryderyk Chopin – Preludium e – moll
Fryderyk Chopin – Walc D – dur
Vittorio Monti – Czardasz

Muzyka zespołu to zderzenie europejskiego jazzu, wywodzącego się od Django Reinharda, z formalizmem muzyki klasycznej oraz współczesną instrumentacją jazzową, łączące elementy wielonarodowościowego folkloru. W oddźwięku jest ona energetyczną wirtuozerią z dodatkiem melancholii. Grupa, założona przez lidera, Bartosza Smorągiewicza, wykonuje autorskie kompozycje i aranżacje, łącząc w nich elementy cygańskiego swingu, walca musette, bossy i bluesa w nowej, współczesnej odsłonie. Kwartet tworzą znakomici instrumentaliści, a ich spontaniczna improwizacja powoduje entuzjastyczne przyjęcie na koncertach.

Wystawa
Teresa i Dariusz Kowalscy „Twórcze dialogowanie”

Teresa Pastuszka – Kowalska ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach z medalem dla najlepszego absolwenta roku oraz Wydział Rzeźby ASP w Warszawie. Zajmuje się rzeźbą i dydaktyką. Jej ulubionymi materiałami rzeźbiarskimi są marmur i ceramika. Marmur – skrywający w sobie tajemnicze kształty, które z pasją odsłania. Ceramika – krucha tak jak ludzkie życie, poznając je można analizować ludzką wewnętrzną doskonałość, tę opartą na wartościach duchowych. Na dorobek artystki składają się monumentalne realizacje rzeźbiarskie, plenery, sympozja oraz dziesiątki wystaw. Ważniejsze dokonania to: figury ołtarza kościoła NMP w Sokołowie Podlaskim, figury Chrystusa w Laskach i Cycowie oraz Archaniołów w Zgorzelcu, Pieta w Kundzinie, rzeźba Ronalda Reagana w Doylewstone (USA), Brama Dialogu – kultura arabska w Syrii, rzeźba Św. Jana Pawła II na Białorusi. W Warszawie znajdują się m. in.: Muzykanci na Polu Mokotowskim, pomnik Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele Św. St. Kostki i tryptyk: Maryja, Zwiastowanie, Narodzenie na jego elewacji.

Dariusz Kowalski – KODAR studiował rzeźbę w PWSSP w Poznaniu oraz ASP w Warszawie. Związany był z grupą artystyczną Via Varsovia. Był kierownikiem Galerii Rzeźby w Warszawie, Galerii „Sztuka Wnętrza” i „Do Trzech Razy Sztuka”, kuratorem wielu wystaw i organizatorem plenerów rzeźbiarskich. Tworzy najczęściej w brązie, granicie i piaskowcu. W dorobku ma pomniki, rzeźby monumentalne, tablice pamiątkowe, wnętrza kaplic i kościołów. Wiele jego prac znajduje się w przestrzeni publicznej w Polsce i za granicą. Są to m. in.: pomnik Z ducha Wolności w Menden (Niemcy), rzeźba Ronalda Reagana w Doylewstone (USA), Idol i Brama dialogu – kultura europejska w Syrii, pomnik bitwy pod Myszyńcem i w Magnuszewie. W Warszawie znajdują się m. in. Pomnik Pomordowanych i Pogrzebanych w bezimiennych mogiłach oraz Anioł na Cmentarzu Bródzieńskim, Pomnik Pomordowanych w Praskich Więzieniach przy ul. Namysłowskiej, rzeźba Pani S. na Polu Mokotowskim.

Teresa i Dariusz Kowalscy byli współorganizatorami i uczestnikami charytatywnych aukcji dzieł sztuki na rzecz Hospicjum Onkologicznego, na rzecz chorych dzieci i pomocy dla Syrii.

Pobierz program [.pdf]

TAGI/ETYKIETY: , , ,