„ZSZYWANIE WAWRA”

   Projekt zakończony, zobacz galerię prac:

P.T. Drodzy Mieszkańcy Wawra

Falenickie Towarzystwo Kulturalne wraz z Wawerskim Centrum Kultury proponują Mieszkańcom Wawra udział we wspólnym projekcie pt. „Zszywanie Wawra”. Istotnym celem projektu jest integrowanie Mieszkańców poprzez wspólne wykonanie prac rękodzielniczych.
Rok 2018 jest rokiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Pragniemy włączyć się w te obchody i pokazać, jak piękne, zróżnicowane i ważne dla mieszkańców jest ich środowisko, zakątek, osiedle, dzielnica…
Proponujemy Mieszkańcom współtworzenie prezentacji plastycznej ukazującej piękno naszej okolicy w nietypowy i wyjątkowy sposób. Wawerskie obiekty będą przedstawione w postaci rękodzieł wykonanych na tkaninie różnymi technikami krawieckimi. Każde z nich będzie jedynym w swoim rodzaju portretem miejsca, wybranego ze względu na jego piękno, wartość historyczną, przyrodniczą lub z innego powodu ważnego dla tworzącej pracę osoby. Wszystkie razem, ułożone w artystyczną kompozycję i zszyte ze sobą wokół mapy Wawra, utworzą niepowtarzalny kolaż.
Kulminacyjnymi punktami akcji „Zszywanie Wawra” będą dwie wystawy w ramach projektu „Obchody 100.lecia Niepodległości Polski: Piękna i Niepodległa”:
1. 16.06.2018 r podczas Pikniku Historycznego i Koncertu Muzyki Polskiej
2. 11.11.2018 r. podczas Wawerskiej Parady Niepodległości

Zapraszamy wszystkich, którzy potrafią operować igłą i nitką lub maszyną do szycia i pragną uwiecznić piękne, ważne lub ulubione zakątki swojej okolicy do wspólnego „Zszywania Wawra”. Można skonsultować się z najbliższą filią WCK, gdzie będą organizowane warsztaty plastyczne, na których można będzie nauczyć się technik tworzenia np. makatek i patchworków.
Nasze wspólne dzieło będzie wyglądać następująco:
Centrum kompozycji będzie stanowić wykonana przez falenicką filię WCK mapa Wawra o rozmiarach 1,5×1,5m, z zaznaczonymi granicami osiedli, rzeką Wisłą, torami kolejowymi, stacjami, zielenią i jeziorkami. Wokół niej doszyte będą wykonane przez Państwa „makatki”- tekstylne obrazy w rozmiarze A3 lub A4. Muszą one być wykonane na szarym płótnie, lnie lub innej sztywnej tkaninie, (to bardzo ważne!), aby można było je ze sobą porządnie zszyć. Na odwrocie należy je opisać niezmywalnym flamastrem: wykonawca, obiekt, osiedle wawerskie. Liczymy na to, że w I etapie znajdą się prace wykonane przez grupy działające w filiach WCK oraz innych placówkach. Spodziewamy się, że efekt zainspiruje wielu Mieszkańców Wawra i zachęci do wykonania własnych prac w II etapie projektu.
Stworzyliśmy wykaz naszym zdaniem istotnych wawerskich obiektów, z którym można się zapoznać zgłaszając swój udział w projekcie.

Harmonogram prac:
styczeń: przekazanie informacji do WCK i utworzenie wstępnej listy obiektów, ustalenie zakresu odpowiedzialności za wykonanie projektu między FTK a WCK.
luty-kwiecień: znalezienie wykonawców i realizacja pierwszej partii prac:
(konsultacje: Anna Roszkowska tel. 665571164).
początek maja: informacja zwrotna o tematyce i wykonawcach prac:
(Barbara Wizimirska tel. 22 872 47 61; kom. 504 552 171).
koniec maja: składanie gotowych prac do FTK.
16 czerwca: ekspozycja prac I etapu pt. „Nasz piękny Wawer” podczas uroczystego Koncertu Muzyki Polskiej, organizowanego przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne, inaugurującego wawerskie obchody 100. lecia Niepodległości
czerwiec – październik: realizacja pozostałych prac II etapu.
11 listopada: ekspozycja wszystkich wykonanych prac podczas Wawerskiej Parady Niepodległości w Falenicy.
listopad przekazanie całości „Zszytego Wawra” do Urzędu Dzielnicy.  ZOBACZ TUTAJ

Zarząd Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego