Koncert 23 lipca 2017

GYPSY JAZZ

Bartosz Smorągiewicz Ensemble

Bartosz Smorągiewicz – klarnet, saksofon

Marcin Skaba – skrzypce

Sebastian Iwanowicz – gitara

Piotr Domagalski – kontrabas

WYSTAWA

Aleksandra Kann-Bogomilska – rzeźba, malarstwo

PREMIEROWY POKAZ FILMU Aleksandry Kann-Bogomilskiej „FALA”
[zobacz film]

Zapraszamy do galerii zdjęć

Program:

1. Jesień w Lublinie
2. Gypsy Bossa
3. Francuska impresja
4. Rehański
5. Tango przy cygańskim ognisku
6. Rondo a la Lulu
7. Lonesome Ride into the Setting Sun
8. Tango dla Izabeli
9. Gwar ulicy

Muzyka zespołu to zderzenie europejskiego jazzu, wywodzącego się od Django Reinhardta, z formalizmem muzyki klasycznej oraz współczesną instrumentacją muzyki jazzowej, łączące elementy wielonarodowościowego folkloru. W oddźwięku jest ona energetyczną wirtuozerią z dodatkiem melancholii. Grupa założona przez lidera, Bartosza Smorągiewicza, wykonuje autorskie kompozycje, łącząc w nich elementy cygańskiego swingu, walca musette, bossy i bluesa w nowej, współczesnej odsłonie.
Kwartet tworzą znakomici instrumentaliści, a ich spontaniczna improwizacja spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem na koncertach. Zespół występował m. in. na festiwalu Dreszer Jazz w Warszawie, Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich, Dzierzgońskich Spotkaniach z Old Jazzem, Muzycznych Piątkach w Zgorzelcu, festiwalu Emanacje, organizowanym przez Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego.

~~~~~~~~~~~~

Aleksandra Kann-Bogomilska jest absolwentką Wydziału Konserwacji Rzeźby i Elementów Architektonicznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej prace, zwłaszcza te łączące obrazy z rzeźbami, prezentujące taniec i zjawiska muzyczne, wpisują się w ideę korespondencji sztuk. Wyrażają w ten sposób pełniej emocje artystki, zafascynowanie przestrzenią, ruchem, kolorem, dźwiękiem. Szczególną rolę w jej sztuce odgrywa światło, czasem bardziej dosłowne, jak zarys płomienia świecy, częściej jako zjawisko transcendentne. Tematyka prac jest zróżnicowana: portret w rzeźbie i malarstwie, pejzaż, erotyk, kosmos.
Prace Aleksandry Kann-Bogomilskiej były wystawiane  na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Również jej dokonania konserwatorskie, głównie dotyczące rzeźby, nagrodzone srebrną a potem złotą odznaką ministra „Za opiekę nad zabytkami”, prezentowane były na kilku wystawach konserwatorskich w warszawskim Arsenale.

FILM Aleksandry Kann-Bogomilskiej „FALA”

Realizacja, zdjęcia, montaż: Andrzej Kałuszko
Muzyka: Michał Górczyński
Sceny baletowe: Anna Turzańska i Maciej Tulik

W 2016 r. w galerii ZPAP w Warszawie odbyła się wystawa Aleksandry Kann-Bogomilskiej, której towarzyszyły działania muzyczne i baletowe. Autor krótkiego filmu „Fala” nie ogranicza się do suchej relacji z wystawy. Swoim indywidualnym spojrzeniem na rzeźby i obrazy oraz na te działania wzmacnia przekaz zawarty w formach, obrazach, ruchu i muzyce, tworząc dzieło samo w sobie. Przyłącza się do współdziałania artystów prowokujących do zadawania pytań związanych z naszą egzystencją: o sens istnienia, o to czym są nasze działania, jakie mają odzwierciedlenie w treści naszego życia oraz w naszych marzeniach.
Andrzej Kałuszko jest reżyserem filmowym, scenarzystą i autorem zdjęć oraz muzyki do wielu własnych filmów. Absolwent polonistyki UW oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Reżyser filmu „Labirynt” (1885), programów „Filmidło:” (TVP1), Kulisy „M jak Miłość” oraz dwu projekcji dla Polski na światowe wystawy EXPO w Japonii (2005) i Hiszpanii (2008). Jest producentem dwu części dokumentu o bazylice w Licheniu „Licheńskie proroctwo”. Współpracował z uznanymi gwiazdami polskiego kina, m. in. z Piotrem Machalicą, Małgorzatą Pieczyńską oraz Jerzym Hoffmanem, który sprawował nad nim opiekę artystyczną, a także Andrzejem J. Jaroszewiczem – autorem zdjęć na wystawy EXPO.
Michał Górczyński jest klarnecistą, kameralistą i kompozytorem. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Koncertował w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Od 2002 roku
współtworzy zespół muzyki współczesnej KWARTLUDIUM, z którym koncertował na festiwalach polskich i zagranicznych. Współpracował m. in. z Peterem Kowalskim, Johnem Edwardsem, Zdzisławem Piernikiem, Mikołajem Trzaską, Pawłem Szamburskim i Wacławem Zimplem. Jest twórcą takich utworów jak „Rondo a la krakowiak” na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy, „Zróżnicowanie” na dwa fagoty i klarnet, oraz cykli utworów inspirowanych językami świata na skrzypce, klarnet i wiolonczelę.
Tancerze Anna Turzańska i Maciej Talik są członkami zespołu Art Color Ballet. Uczestniczyli w takich wydarzeniach jak „Smart mean Poland” – programie na galę otwarcia Hannover Messe 2017 – największej imprezy przemysłowej świata, oraz widowisku muzycznym inspirowanym twórczością Zbigniewa Beksińskiego „Kryptonim 27” (2016). Brali także udział w Międzynarodowym Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego oraz Bodypainting Festival 2015 w Austrii.

Pobierz program [.pdf]

TAGI/ETYKIETY: , , , , , , ,